Kulağınızı Tanıyın

Çanakkale Ege İşitme Olarak 2010 Yılında Faaliyet Göstermeye Başlayan Firmamız Hastalarına Kaliteli Güler Yüzlü Hizmeti ile Birlikte En iyi Ürünü En Uygun Fiyatla Sunan Satış Sonrası Hizmetlerinde de Özen ve Önceliği Ön Planda Tutan bir Çalışma Anlayışına Sahiptir.

Merkez Çanakkale Kurumumuzdaki Hizmetlerimizin Sizler Tarafından Takdir Göremesinin Akabinde Taleplerin Yoğunluğu ve Sizlerin Talepleri Doğrultusunda Biga İlçemizdeki Şubemiz ile de Sizlere Geniş Bir Alan Dahilinde Hizmet Vermeye Devam Etmekteyiz. Çanakkale Merkez ve Biga Şubemiz ile Sizlere En Kaliteli Fonksiyonel Ürünleri En Uygun Standarlarda Ulaştırabilmek Adına Geniş Bir Yelpazaye Sahip Olan Firmamız Ziyaretimize Gelen Her Hastamıza Uygun Ekipman İle Hizmet Vermeyi Hedeflemektedir.

Önce Sağlık İlkesiyle İşitme Problemi Yaşayan Hastalarımız En Son Teknik Donanıma Sahip Doğru Cihaz Seçimi ve Cihaz Uygulaması Uygun Kalıp ve Aksesuar Seçenekleriyle Sizlerin Beğenisine Sunmaktadır.

Hayatınızdaki Olumsuzlukları En Üst Seviyede Olumlu Standarlara Çevirerek Yaşam Kalitenizi Arttırıken Yanınızdayız.

 

KULAK MUAYENESİ
Odyogram
İşitme testi sonucunda, belli frekanslarda ( 125 ? 8000 Hz ) işitme eşiklerinizi ve duyabildiğiniz en düşük ses seviyelerini göstermektedir.


Bas ve tiz frekans ne demektir?

Odyogramınızın bir piyanonun tuşları gibi olduğunu düşünün. Frekanslar Hz olarak ifade edilir: Tiz frekanslar ( kapı zili, kuş sesi gibi ince sesler içermektedir )sağ tarafta ve bas frekanslar ( araba kornası, kapı vurması gibi kalın sesleri içerir )  da sol tarafta gösterilir.


    
Odyogramınızın bir piyanonun tuşları gibi olduğunu düşünün. Frekanslar Hz olarak ifade edilir: Tiz frekanslar ( kapı zili, kuş sesi gibi ince sesler içermektedir )sağ tarafta ve bas frekanslar ( araba kornası, kapı vurması gibi kalın sesleri içerir )  da sol tarafta gösterilir.

 

İşitme kaybım hangi düzeyde?
Normal bir insanın  işitme eşikleri 0 ve 25 dB arasında değişmektedir. Eğer sizin işitme eşikleriniz25dB?den fazla ise işitme kaybınız var demektir. Sağ kulağınızın işitme eşikleri kırmızı ? O ? sembolü , sol kulağınızın ise mavi ? X ? sembolü ile gösterilir.


Yaş ve işitme kaybı
Yaşla birlikte görmede olduğu gibi işitme yetisinde de azalma olmaktadır. 50?li yaşlardan sonra ince seslerde düşüş şeklinde kendini gösteren işitme kaybına ? PRESBİAKUZİ ? denilmektedir.

 

İlerleyen yaşla birlikte işitme kaybının derecesi aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi  kademeleri olarak artmaktadır.

0   ? 25 dB Normal İşitme

25 ? 40 dB Çok Hafif Derecede İşitme Kaybı  (Fısıltı şile konuşma seslerini kaçırır. )

40 -  55 dB Hafif Derecede İşitme Kaybı        ( Musluk sesi gibi hafif sesleri kaçırır, gürültüde anlamakta zorluk çeker.)

55 -  70 dB Orta Derecede İşitme Kaybı      ( Ancak yakın ve çok yüksek olan konuşma eslerini duyabilir. Dudak okumaya ihtiyaç duyar. )

70 ? 90 dB İleri Derecede İşitme Kaybı       ( Konuşma seslerinin hiçbirini duyamaz. Ancak çok yakınındaki kapı vurması, köpek havlaması gibi yüksek sesleri duyabilir. )

90 dB  fazlası Çok İleri Derecede İşitme Kaybı  ( Hasta konuşma seslerinin hiçbirini duyamadığı gibi ancak çok yakınında meydana gelen davul sesi gibi titreşimli kalın sesleri duyabilir. Aşağıdaki tabloda günlük duyduğunuz çevresel seslerin ve konuşma seslerinin bulunduğu aralıklar gösterilmiştir.

 

Neden kelimeleri duyabilmeme rağmen anlayamıyorum?

İnsanların konuşmaları, aşağıdaki muz şeklini anımsatan işaretli  bölgede kalmaktadır. Eğer işitme eşikleriniz bu bölgenin dışında kalıyorsa, konuşmaları anlamakta zorluk çekeceksiniz. Mevcut işitme  cihazları özellikle bu frekanslardaki işitme kaybınızı gidermek  için tasarlanmışlardır.